top of page

Aile Psikiyatrisi

Boşanmayı Çocuklara Anlatmak

aile psikiyatr bosanma aile terapisi

Boşanma evlilik gibi hayatın en zor kararlarından biridir. İyi bir boşanma, çocuklar için kötü bir evlilikten daha iyidir. Boşanma, çocuklar için hangi yaşta olurlarsa olsunlar büyük stres yaratır. 

 

Ailelerin, boşanmanın çocuklarının üzerinde yaratacağı etkinin farkında olmaları çok önemlidir. 

 

Birçok küçük çocuğun davranışında sıklıkla bebeksi hareketler yapacak kadar gerilemeler görülür ve kısa süre önce öğrendikleri birçok beceriyi bırakabilirler. 

 

 Örneğin tuvalet eğitiminden vazgeçebilirler. 

 

Çocuklar, boşanmaya kendilerinin sebep olduğuna inanırlar ve bu yüzden suçluluk geliştirebilirler. 

 

Depresyon, anksiyete, şizofreni, davranış bozuklukları, kişilik bozuklukları ortaya çıkabilir; 

 

yemek yemede ve uyumada problemler yaşandığı gibi fiziksel bir hastalık varmış gibi değişik şikayetlerden yakınabilirler. 

 

Bazı çocuklar çok sessiz, içine kapanık olurlar, bazı çocuklar yaşadıkları zorlukları okulda öğrenme güçlüğü çekerek dışarı vururlar; 

 

öğretmenlerle tartışmalara girebilirler veya yaşıtları ile kavga edebilirler. 

 

Duygusal ve dürüst bir ortamda ve destek aldıklarında çocuklar ailenin parçalanma stresinin altında bile iyi olabilirler. 

 

Anne ve Babanın, çocukları ile oturup aileye ne olacağı ile ilgili konuşmaları, açıklama yapmaları çok faydalı olacaktır. 

 

Bu konuşma, evlilik kurumunda bir değişiklik yapılmadan önce olursa çok iyi olur. Her gün, basit ve açık bir dille çocuklara anne – babadan birisinin evden ayrılması gerektiği ama bu durumun çocuklardan hiçbirinin hatası olmadığı önemle vurgulanmalıdır. 

 

Çocuklara uzun detaylı açıklamalar yapmaktansa, boşanmanın çocukları nasıl etkileyeceğini açıklayın ve onların sorularına cevap vermeyi yeğleyin. 

 

Önemle üzerinde durmanız gereken başka bir konu da çocuklarınıza anne- babanın boşanması halinde yine ebeveynlerinin değişmeyeceğini ve sevginizin devam edeceğini anlatmanızdır. 

 

Anne veya babanın çocukları kendi yanlarına çekmeye çalışıp diğer tarafı kötülemeleri çocuklara verilecek en büyük zarardır. 

 

Ebeveynlerden birinin diğerini suçlayıcı konuşması çocukların önünde yapılmamalıdır. 

 

”Senin baban çok kötü bir baba veya senin annen bu evliliğin yürümemesinin nedenidir” gibi... 

 

Büyükanne ve büyükbabaların da akrabalıktaki önemli rollerini de unutmamak gerekir. Boşandıktan sonra onlarla olan iletişimin değişmemesi de çocuklar için önemlidir. Çocukları ilgilendiren en önemli şey unutulmamaktır. Ayrılan ebeveynler çocuklarının bu önemli ihtiyacını göz önünde bulundurmalı ve onlara torunlara olan ilgilerinin değişmemesi gerektiği hatırlatılmalıdır. 

 

Boşandıktan sonra diğer çok önemli bir konu da çocukların yasal olarak bakımını kimin üstleneceğidir. 

 

Boşanma sonrası mahkeme kararıyla anne ve babanın ortak bakımına verilen çocukların babaları ile olan ilişkilerinin daha uzun ve sağlıklı olduğu görülmüştür. 

 

Çocuklar babaları ile beraberlik süreleri içinde yaşadıkları herhangi bir sorunu annelerine getirmemeli babaları ile beraber çözmelidirler. 

 

Anne veya baba kendi egolarını tatmin etmek için çocuklarını kullanmamaya özen göstermelidir.

bottom of page