top of page

Çocuk Psikiyatrisi

Down Sendromu

Down Sendromu Nedir?

Down sendromu ilk kez 145 yıl önce tanımlanan bir hastalıktır. Entelektüel bozukluğun en sık tanımlanabilen nedenidir ve vakaların hemen hemen üçte birine neden olur (Wishart, 1993). Tüm ırklarda eşit olarak görülür ve genel insidansı 800 doğumda 1’dir (Regezi, 1989).

down sendrom tedavi neurofeedback psikiyatri

Down Sendromu EEG Neurofeedback Tedavisi

 

Dünyada daha önce denenmemiş bir  ilki  gerçekleştirdik ve Down Sendromlularda neurofeedback tedavisini dünyada ilk defa uyglladık. Yaşları 6 ila 13 yaş arasında olan 7 çocukta uygulandı.

Neurofeedback tedavi yönteminin Dikkat Eksikliği, Hiperaktivite, Öğrenme Güçlüğü, Dürtü Bozukluğundaki yüzde 75 başarısı göz önüne alındı. Çünkü Down Sendromluçocuklarda da aynı problemler görülüyordu.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite ve Öğrenme Güçlüğünde ispatlanmış ve yayınlanmışbirçok yayın mevcuttu. Bunların dışında konuşma problemleri, kekemelik, dengeproblemleri, immune sistemdeki (Bağışıklık sistemi) sorunlar çalıştığımız 7 çocuktakibelli başlı sorunlardı.

 

Bu 7 çocuğun beyin dalgalarına baktığımız zaman oldukça yoğun delta ve theta dalgalarıgördük. Neurofeedback tedavisiyle yoğun olan delta ve theta dalgalarını özelliklebeyinlerindeki konuşma, dikkat konsantrasyon, öğrenme, denge, hafıza bölgelerindedüşürdüğü zaman olumlu gelişmelerin olduğunu gördü.

 

Neurofeedback ile Olumlu Gelişmeler:

 

  • 2-3 kelime haznesiyle tek kelimelik ifadeler kullanan çocuklarda 20. seanstan sonra gözlegörülür bir şekilde kelime sayısı 20-30 kelimeye çıktı.

  • 2 veya 3 kelimeyi yan yana getirip cümle kurmaya başladılar, kekemelikleri ortadankalktı ya da belirgin bir şekilde azaldı.

  • Dürtüsel davranışları, hareketlilikleri ortadan kalktı.

  • Dikkat süreleri ortalama 1-2 dakikadan 30 dakikaya kadar yükseldi.

  • Yürürken veya koşarken düşmeleri, denge problemleri ortadan kalktı.

 

Ortalama 80 seansın yapıldığı bu çocuklarda gelişmeler, tekrarlanan aile görüşmeleriyle, merkezimizin yaptığı subjektif testlerle, yinelenen QEEG-Veri Bankası çekimleriylegörüldü.

Özel eğitim dışında çok fazla seçenekleri olmayan bu çocuklarda oluşturduğumuz olumludeğişiklikleri 19-21 Şubat 2003 tarihleri arasında İtalya’da yapılan ESNR’ın Bilimselyıllık toplantısında bütün dünyaya duyurduk ve çok büyük bir ilgi gördük.

Amerikadan ve Avrupanın bir çok ülkesinden gelen dünyaca ünlü bilim insanlarınauygulama sonuçlarımızı anlattık. Bu grupda Neuofeedback yöntemininuygulanabileceğini ilk olarak başarımızı tüm dünyaya duyurduk.

 

Ayrıca çalışmamız 2007 yılında Hakemli dergi Journal of Neurotherapy’de yayınlandı.

 

Surmeli T., & Ertem, A. (2007). EEG Neurofeedback Treatment of Patients with Down Syndrome, Journal of Neurotherapy,Volum 11,Page 63-68,Number 1.

The Effects of Neurofeedback Treatment in Down’s Syndrome. ESNR Conference, Udine, Italy 2003:

www.goo.gl/SML9M3

Down Sendrom Bilimsel Yayınlar
bottom of page