top of page

Haber Detay

Tembellik bir rahatsızlık mı?

Tembellik Tedavisi Dr. Tanju Surmeli.jpg

 

Tembellik bir rahatsızlık mı? Tembellik şöyle bir şey; tembel dendiği zaman aklımıza şu gelir. Beynin kendi yapılanmasında elektriksel devrelerin bu otomatik pilotun çalışmasında bir takım aksaklıklar olabilir ya da tamamen bozulma olabilir. O kişinin motivasyonu düşüktür, kendisi yavaştır ve öğrenme süreçlerinde sorunlar yaratmaktadır.

 

O onu çok ilgi alanına sokmamaktadır. O bölgelerde problem olunca öğrenme süreçlerinde sorun olduğu zaman bu çocuklar genelde tembel diye adlandırılır ve bu çocuklar aşağılanır, karşılaştırılır. İşte abin gibi olamadın, kuzenin gibi olamadın, ablan gibi olamadın diye de bazen de şiddete de maruz kalırlar. Çünkü yaptığı bir şeyi bir daha yapması istendiğinde yapamayabilir.

 

Bu mekanizmanın bozulması işte dikkatle ilgili, öğrenmeyle ilgili, beyindeki elektrik devrelerinin bozulması sonucu olduğunu görüyoruz. Bunlar düzenlendiğinde tembel diye adlandırılan etiketlendirilen kişilerin öyle olmadığı ortaya çıkıyor. Tembellik kendi içinde bir etiketleme olarak gelişen bilimsel sonucu olmayan bir terim. Ama karşılığında bir takım fizyolojik olumsuzluklar var.

bottom of page